Apie parodą
 knygneys
 

Biržų kraštas – knygnešių karaliumi vadinamo Jurgio Bielinio gimtinė. Retai sutiksime žmogų, kuris nėra girdėjęs apie šį knygnešį. Jurgio Bielinio asmenybė visada asocijuojasi su uždraustos spaudos platinimu, pasišventimu, ryžtu ir drąsa.

Knygnešio gyvenimas ir veikla apipinta legendomis, aprašyta spaudoje, grožinės literatūros kūriniuose, enciklopedijose, atsiminimuose. Jau greitai bus Jurgio Bielinio mirties šimtmetis, o knygnešių knygnešio žemėje vis dar ryškūs jo pėdsakai. Džiugina šis Baltojo erelio skrydis apie kurį Biržų krašte perduodami pasakojimai iš kartos į kartą.

Knygnešys – tai žodis, faktiškai neišverčiamas į kitas kalbas. Jį galima tik nusakyti ir paaiškinti jo reikšmę. Savitai ir išradingai tą padarė italų kalbininkas Pietro U. Dini savo knygoje Baltijos žiedas, knygnešį pavadinęs portalibri ir šalia paaiškinęs: contrabbandieri della Lituanita – pažodžiui išvertus – lietuviškumo kontrabandininkas. Manoma, kad toks šio žodžio ir viso reiškinio apibūdinimas yra vienas tiksliausių.

 

Nuotraukos ir kita vaizdinė medžiaga parodoje panaudota iš Biržų krašto muziejaus Sėla ir Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos fondų.