Festivalis „Nepatogus kinas“ atvyksta į bibliotekas
Festivalis „Nepatogus kinas“ atvyksta į bibliotekas
 

15–asis tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ šį rudenį vėl keliaus per Lietuvos miestus ir miestelius – spalio 14–31 d. visus festivalio filmus galės nemokamai žiūrėti Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos (Biržų SVB), Vabalninko miesto ir Papilio struktūrinių padalinių lankytojai. 

„Nepatogus kinas” kasmet atrenka ryškiausius dokumentinius filmus iš svarbiausių kino festivalių ir būtų gaila, jei juos galėtų pamatyti tik didžiųjų miestų žiūrovai. Tad siekdami, kad filmai būtų prieinami kuo platesniam žiūrovų ratui, praėjusiais metais ne tik atvėrėme šiemet ir vėl veiksiančią virtualią kino salę www.nepatoguskinas.lt, bet ir žengėme kitą didžiulį žingsnį dėl tų žiūrovų, kurie turi mažiau technologinių galimybių – užmezgėme ryšius su šalies bibliotekomis, kuriose sudarėme sąlygas bibliotekų lankytojams žiūrėti filmus. Tad šį spalį visa nepatogių filmų programa bus prieinama net 190–yje šalies bibliotekų“, – pasakoja „Nepatogaus kino“ vadovas Gediminas Andriukaitis.

„Nepatogus kinas“ šiemet žiūrovams pasiūlys beveik 50 filmų – nuo dokumentinių trilerių iki jautrių asmeninių istorijų. Pagrindinėje konkursinėje festivalio programoje varžysis 8 filmai, tarp jų – ir lietuvių režisieriaus darbas. Specialiosios programos „Radikal(i)ai“ kūriniai kalbės apie radikalių pokyčių reikalaujančius radikalius laikus ir klaus, ką 2021–aisiais apskritai reiškia žodis „radikalu“? „Tikrovės muzikos“ programos muzikiniai filmai padės išgirsti tai, ko dar nesame girdėję, o „Aukštos įtampos“ programos istorijos niekuo nenusileis Holivudui, išskyrus vieną skirtumą – čia viskas bus tikra.

Programos „Kasdienybės superherojai“ veikėjai nedemonstruos antgamtinių galių keičiant pasaulį – jie kasdien nuosekliai ir kryptingai veikia kilnesnių tikslų vardan. Programa „Mes esame visur“ atskleis tikras skaudžias ir laimingas šalia mūsų gyvenančių LGBTQ+ bendruomenės žmonių istorijas. „Filmai už gamtą“ kels klausimus apie taršos problemas ir kvies dialogui apie tai, ar žmogaus vartojimas ir jo išlikimas yra suderinami. Dokumentinio serialo „Sienos“ istorijos papasakos apie Europą supančias ar ją skaldančias sienas bei jų paribiuose atsidūrusius herojus. Na, o kasmetinėje programoje „Filmai, padedantys augti“ vaikai ir jaunimas atras būtent jiems skirtų šmaikščių, įkvepiančių, pasaulį keičiančių ir kartais nepatogių, bet tikrų istorijų.

Visus „Nepatogaus kino“ programos filmus bus galima žiūrėti bibliotekos darbo metu, o prisijungimą prie virtualios kino salės galima gauti iš bibliotekos darbuotojo. Esant reikalui, galima laiką filmų peržiūrai rezervuoti telefonais: Biržų SVB Vartotojų aptarnavimo skyrius 8 450 38015, +370 671 69387 arba el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.; Vabalninko 8 450 54272, +370 658 28652; Papilio  +370 658 23929 arba el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Biblioteka, dėl Lietuvoje esančios pandeminės situacijos, prašo atsinešti savo ausines. Šiemet bibliotekoje atsiras dar viena naujovė – „Nepatogus kinas“ kvies filmus žiūrėti ne tik pavieniui, bet ir su kompanija – specialiai bibliotekos žiūrovams bus organizuojami keli bendri filmų seansai, kuriuos lydės aktualios diskusijos bei pokalbiai su filmo herojais ir kūrėjais.

Festivalio „Nepatogus kinas filmai, kurie bus rodomi Biržų SVB gyvuose seansuose 

Dainuojantys vyraiSpalio 19 d., antradienį, 16 val., bibliotekos lankytojai kviečiami kartu žiūrėti filmą „Dainuojantys vyrai“ (rež. Dylan Williams). Šmaikštus, melancholiškas ir šiltas filmas pasakoja apie Velso miestelio vyrų chorą. Devyniasdešimtmetis režisieriaus tėvas parduoda šeimos namą ir pradeda ruoštis savo laidotuvėms. Gyvenime jam telikęs vienintelis džiaugsmas ir paguoda – kas savaitę vykstančios vyrų choro repeticijos. Šis filmas mums primins apie meno poveikį – jis gali gydyti, motyvuoti ar sutelkti. Tad po bendro seanso „Nepatogus kinas“ pakvies virtualiai aptarti meno poveikį sveikatai.

 

244649243 838164843524991 5515606810038058679 nSpalio 20 d., trečiadienį, 18 val., kartu žiūrėsime filmą „Iš jūros gelmių“ (rež. Robin Petré). Tai – labai nepatogus, bet būtinas filmas, nes neretai, žiūrėdami į vandenyje žaidžiančius delfinus ir gracingas gulbes, nematome netoliese esančių naftos tanklaivių. Tuo tarpu laukinė gamta kenčia nuo žmogaus veiklos ir gelbėtojai kasmet susiduria su vis daugiau ir vis žiauresnėmis gyvūnų skausmo formomis. Po bendros filmo peržiūros „Nepatogus kinas“ pakvies virtualiai pasikalbėti apie Baltijos jūros taršą ir gyvūnų apsaugą.

Pasienio pauksciaiSpalio 28 d., ketvirtadienį, 12 val., bibliotekoje žiūrėsime filmą „Pasienio paukščiai“ (rež. Vytautas Puidokas). Nepaisydami politikos ir sienos tarp Lietuvos ir Kaliningrado, ją nuolatos kerta migruojantys paukščiai, užsukantys į skirtingose sienų pusėse esančias ornitologijos stotis. Pirmąsyk po Sovietų Sąjungos griūties, abiejų šalių ornitologijos stočių darbuotojai pradeda vystyti bendrą projektą. Režisierius Vytautas Puidokas įamžina šį susitikimą, o po filmo seanso liksime su juo virtualiai pasikalbėti apie filmą. 

Busiu su tavimiSpalio 29 d., penktadienį, 14 val., bibliotekos lankytojus kviečiame žiūrėti filmą „Būsiu su tavim“ (rež. Virginija Vareikytė, Maximilien Dejoie). Šiame filme dvi moterys – psichologė ir policijos pareigūnė, imasi sudėtingos misijos – gimtajame Kupiškio miestelyje sumažinti rekordinį savižudybių skaičių. Jos gelbėja vienišiausius savo bendruomenės narius jautrumu ir empatija, malšina krizę ir įrodo, kad savižudybių prevencija gali būti veiksminga. Pasibaigus filmui turėsime galimybę virtualiai susitikti su filmo kūrybine komanda.

Apie „Nepatogų kiną“  

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vienas pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras.