Kinas kaip poezija, vaizdai kaip istorija. J. Meko filmų peržiūra ir poezijos skaitymai

Paskelbta: Trečiadienis, 26 Birželio 2019

dabar, kai aš jau
perėjau
    mirties ir
    liūdesio
krantus

leiskite man
svajoti
utopijas --

Jonas Mekas, iš „Traukinys išeis...“
(Trečiasis sąsiuvinis) data nežinoma

Liepos 3 d., trečiadienį, meno ir edukacijos centras „Rupert“ (Vilnius) kviečia į Jono Meko filmų peržiūrą ir poezijos skaitymus Biržų Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje.

Renginys yra „Rupert“ centre birželio - liepos mėn. pristatomos J. Meko parodos „Leiskite man svajoti utopijas” dalis.

Vakaras Biržų bibliotekoje prasidės nuo J. Meko filmo „Prarastas, prarastas, prarastas (5 dalis, 1976) peržiūros su kino kritiku ir tyrinėtoju Luku Brašiškiu (JAV). Trumpos prezentacijos metu „Kinas kaip poezija, vaizdai kaip istorija. Jaudulys Jono Meko filmų dienoraščiuose” kino kritikas L. Brašiškis pasakos, kaip per dėmesingą aplinkos stebėjimą J. Meko filmuose - dienoraščiuose galime patirti istoriją.

Po peržiūros ir pertraukos kviesime į J. Meko eilėraščių skaitymus, kuriuose bus pristatyti „Rupert“ parodoje „Jonas Mekas: leiskite man svajoti utopijas“ eksponuojami, anksčiau nepublikuoti poeto eilėraščiai, atkeliavę iš daugiau nei 60 metų kaupto poezijos archyvo ir rašyti skirtingais menininko gyvenimo laikotarpiais.

Nuo ankstyvosios poezijos, rašytos J. Meko jaunystėje, Lietuvoje, Biržuose ir Semeniškiuose, 4 deš. pabaigoje – 5 deš. pradžioje, eilių, sukurtų karo ir pokario metų Vokietijoje, priverstinio darbo stovyklose, kuriose menininkas su broliu Adolfu Meku praleido ne vienerius metus, iki eilėraščių, rašytų Niujorke (JAV) nuo 6 iki 10 deš. pabaigos.

Projektą pristatantis „Rupert“ į šį poezijos rinkinį siūlo žvelgti kaip į visą gyvenimą poeziją praktikavusio J. Meko asmeninę užrašų knygelę, darbinį juodraštį ar, kaip ją pavadino pats autorius, „dulkinos poezijos“ ekspoziciją.

Poezija daugelį metų emigracijoje praleidusiam J. Mekui tarnavo ir kaip prisiminimų, vizijų ir kasdienybės fragmentų talpykla, erdvė asmeninių „utopijų” kūrimui, ir kaip būdas išsaugoti ryšį su lietuviškomis šaknimis.

Renginys organizuojamas kartu su Biržų Jurgio Bielinio viešąja biblioteka.

J. Meko nepublikuotus eilėraščius skaitys biržiečiai Leonidas Čiudaras, Dalia Kėželienė, Evaldas Timukas, Rita Venskūnienė.

Liepos 3 d. renginio programa: 17 val. – filmo „Prarastas, prarastas, prarastas (5 dalis, 1976) peržiūra su kino kritiku L. Brašiškiu, 18 val. – kavos puodelis, 19 val. – poezijos skaitymai. Renginys vyks bibliotekos salėje ir II a. arkadoje. Galima dalyvauti visame renginyje arba rinktis sau patinkančią dalį.

J. Meko paroda „Leiskite man svajoti utopijas” „Rupert“ meno ir edukacijos centre, Vilniuje, veiks iki liepos 21 d.

Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Pakrantė ir Vilnius Tech Park, UAB „Biržų duona“.

Kinas kaip poezija, vaizdai kaip istorija. J. Meko filmų peržiūra ir poezijos skaitymai
 

Įmonės kodas: 190548271
J. Radvilos g. 3, Biržai 41175 
Tel./faks. 8 450 38012
e. paštas – biblioteka@birzai.rvb.lt