Pusė pasaulio į kitą pusę

Paskelbta: Pirmadienis, 2016 m. sausio 25 d.

 

Sausio vidurio vakarą bibliotekos salė tapo maža Tikikakos ežero indėniška sala. Tokį įspūdį kūrė fotografijų parodos „Pacha Mama, stebuklinga Peru žemė“ atidarymas, netikėtai virtęs į išsamią paskaitą apie kitoje pasaulio pusėje esančią šalį.


Fotografijų autorė – Giedrė Godienė, biržiečiams pažįstama kaip pernai metų spalį ir lapkritį vykusių Biržų viešųjų erdvių vizijų architektūrinių dirbtuvių moderatorė.
Šių dirbtuvių metu prasitarusi, kad mėgsta fotografuoti ir yra parengusi nuotraukų ciklą apie Peru, kuris 2014 m. buvo eksponuojamas Panevėžyje, bibliotekos kvietimu G. Godienė savo parodą atvežė ir į mūsų miestą. Į parodos atidarymą G. Godienė atvyko kartu su savo tėčiu, Biržuose gimusiu ir augusiu profesoriumi Rimu Žaromskiu.
„Susidomėjau Peru sužinojusi, kokia įvairi ir paslaptinga ši šalis. Noru aplankyti ją „degiau“ 10 metų. Per tą laiką apie šalį perskaičiau daug knygų, straipsnių. Pati esu geografė, kilusi iš geografų šeimos, todėl 2012 metų mėnesio kelionė į Peru man pirmiausia buvo įdomi geografiniu aspektu. Tai – mistikos, kontrastų, lamų ir alpakų, kokos lapų, kondorų, Tikikakos ežero ir Andų kalnų, inkų, senųjų dievų ir tuo pačiu katalikybės, senovės kultūrų, raudonų moterų sijonų ir nešulių ant nugaros kraštas. Indėnai, metisai, kreolai kalba kečujų, aimarų, ispanų, o kai kurie ir anglų kalbomis. Maniau – gerai susipažinusi su Peru būsiu „aplankiusi“ 2/3 pasaulio. Nuotraukose fiksavau viską, kas tik patraukdavo mano akį. Parodai pabandžiau atrinkti tuos vaizdus, kurie nusako tą mistinį ryšį tarp prieš 5 tūkstančius metų ten vykusio ir dabartinio gyvenimo. Senoji, mistiškoji, šamaniška Peru kultūra universalią žinią mums perduoda ir šiandien – tai meilė, žinios ir darbas. Pasak senųjų Peru gyventojų inkų, žmogaus gyvenime tai yra svarbiausia. Kelionė per puse pasaulio į kitą Žemės pusę man svarbiausia buvo atradimų prasme“.
Spalvingais ir įdomiu aspektu užfiksuotais G. Godienės peruietiškais kadrais bibliotekos salėje pasigrožėti galima iki vasario vidurio.

 

 

Įmonės kodas: 190548271
J. Radvilos g. 3, Biržai 41175 
Tel./faks. 8 450 38012
e. paštas – biblioteka@birzai.rvb.lt