Bibliotekoje - B. Sruogos gimtadienis ir knygos apie monsinjorą K. Vasiliauską pristatymas

Paskelbta: Pirmadienis, 2016 m. vasario 15 d.

 

Vasario pradžioje Lietuvoje buvo minimos garsaus iš Biržų krašto kilusio rašytojo Balio Sruogos gimimo 120 – osios metinės.

Bibliotekos bendruomenė biržiečius taip pat pakvietė į rašytojo gimtadienį. Bibliotekos antrajame aukšte buvo atidaryta dokumentų paroda „Balys iš Baibokų“, kurią parengė ir pristatė bibliotekininkė Nijolė Taujanskienė.
Į retro stiliaus dvasia alsavusią šventę, kaip ir dera, atvyko svečiai. Biržų žemė sulaukė net 4 rašytojo giminaičių, turinčių tą pačią – Sruogų – pavardę. Tai Aniolas, Algirdas, Balys Sruogos bei Birutė Sruogaitė, atvykę iš Vilniaus ir Kauno. Visi šie žmonės rūpinasi didžio žmogaus tėviške Baibokų kaime. Šiame gražiame giminaičių būrelyje pats artimiausias rašytojui yra Aniolas Sruoga, B. Sruogos sūnėnas. „Tai, kad esu čia, Biržuose, man yra labai didelė laimė ir dovana“, - šventės metu ne kartą sakė rašytojo giminaitis.
Sveikinimo žodžius tarė rajono valdžios atstovai, o humanitarinių mokslų daktarė, B. Sruogos kūrybos tyrinėtoja Neringa Lašaitė – Markevičienė papasakojo apie unikalųjį B. Sruogos kūrinį „Dievų miškas“, buvusi lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vlada Balbierienė – apie rašytojo asmenybę.
Smulkios B. Sruogos laikmečio detalės kūrė ypatingą aurą – iš patefono sklindanti muzika, žvakės solidžioje žvakidėje, skrybėlė, tarsi pačio B. Sruogos atsainiai pametėta ant lentynos krašto... Rašytojas, kuris buvo itin stiprus dvasiškai, jo pačio eilėmis tariant, tarsi „žvaigždė tylinti užėjo urvan mano“.
O praeitą šeštadienį biržiečių laukė susitikimas su šviesaus atminimo iš Biržų krašto kilusiu monsinjoru Kazimieru Vasiliausku. Naujos knygos pavidalu šį didžiausią mūsų laikų autoritetą, žmogų, visu savo gyvenimu tvirtinusį Dievo buvimą, „atvežė“ knygos autorė Ramunė Sakalauskaitė ir teisininkė Rima Rukšytė. Jos abi pristatė pernai metų pabaigoje išleistą knygą „Gyvenimas, koks jis buvo. Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko biografija“.
„Gaila, biržiečiai, kad jūsų šiandien mažai. Pernai, gruodžio 29 dieną, šią knygą pristačiau Vilniuje – auditorijoje buvo apie 400 žmonių. Monsinjorą pažinojau 10 metų, knygą apie jį rašiau 4 metus. Atrodė, bus sunku kažką naują parašyti. Ieškojau žmonių, kurie jį dar pažįsta, dėliojau niekam nežinomus faktus, kurie kūrė bendrą ano laiko metų foną. Tai tarsi tam tikra Lietuvos istorija, atskleista per K. Vasiliausko gyvenimą. Pažintis su juo mano gyvenime davė labai daug. Kaip ir visiems, kuriems teko su juo draugauti – tai buvo be galo apsišvietęs, stiprus, pragaro kelius praėjęs, išgyvenęs nežmoniškomis sąlygomis, bet vis tiek visą gyvenimą sugebantis šmaikštauti žmogus. Jis buvo skirtas kunigystei. Žmogus kaip gyva Evangelija“, - kalbėjo knygą apie monsinjorą parašiusi R. Sakalauskaitė.
Bibliotekos bendruomenė labai dėkoja į abu renginius savo noru ir pastangomis atvykusiems svečiams – tai labai nuostabus jausmas dalintis ir bendrauti neskaičiuojant jokių išlaidų. Mieli biržiečiai, tai, ką dalina iš kitur atvykę ir apie mūsų kraštiečius pasakojantys žmonės, kokio nors didmiesčio renginyje kainuoja pasiutiškus pinigus. Biržų mokytojai, dvasininkai, politikai, kultūros atstovai, verslininkai, inteligentai, senjorai, jaunime – biblioteka dar vis yra ta iš nedaugelio kultūrinių renginių vietų, kur piniginės atverti nereikia, bet širdis pralobsta.

 

 

Įmonės kodas: 190548271
J. Radvilos g. 3, Biržai 41175 
Tel./faks. 8 450 38012
e. paštas – biblioteka@birzai.rvb.lt